Ημερήσια επίσκεψη στη Βοιωτία

Posted by: | Posted on: 14 Μαΐου, 2018

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχ. έτους 2017-28 στα πλαίσια της ημερήσιας εκδρομής στις 11/05/2018 επισκέφθηκαν:

α) Το Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών ένα από τα σημαντικότερα αρχαιολογικά μουσεία στην Ελλάδα, του οποίου τα εκθέματά του προέρχονται από ανασκαφές στη Βοιωτία και καλύπτουν χρονολογικά τον πολιτισμό της περιοχής από τα παλαιολιθικά χρόνια έως τους μεταβυζαντινούς χρόνους. Για την ξενάγηση των μαθητών στα εκθέματα του Μουσείου είχε φροντίσει ο κ. Φίλιππος Γεροντάκης τον οποίον ευχαριστούμε θερμά.

S1160004 S1160023

S1160007

β) Τις Πηγές Κρύας οι οποίες βρίσκονται στις νότιες παρυφές της Λιβαδειάς. Το ποτάμι που κυλάει στο συγκεκριμένο μέρος είναι ο ποταμός Ερκύνα που πήρε το όνομα από την ομώνυμη νύμφη. Μέσα στο ποτάμι υπάρχει μία προτομή της νύμφης – ωραίο εύρημα για να αντιλαμβάνεται ο επισκέπτης την ιστορία.

S1170006

γ) Τη Μονή Οσίου Λουκά η οποία είναι χτισμένη σε υψόμετρο 430 μ. στις δυτικές υπώρειες του Ελικώνα στο Στείρι Βοιωτίας. Αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα μνημεία της μεσοβυζαντινής τέχνης και αρχιτεκτονικής και περιλαμβάνεται στον κατάλογο μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO.

S1170018