ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

Posted by: | Posted on: 7 Απριλίου, 2016
Στις 31/3/16 η Γ΄ τάξη, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας επισκεπτόμενη τις βιομηχανικές εγκαταστάσεις των Ελληνικών Πετρελαίων στον Ασπρόπυργο,
IMG_0330
Η οργάνωση και η φιλοξενία εκ μέρους της εταιρείας ήταν πέραν του αναμενόμενου. Μέσα σε ζεστό και φιλικό περιβάλλον, οι μαθητές ενημερώθηκαν τόσο για του τομείς στους οποίους επιχειρεί η εταιρεία και τις προοπτικές ανάπτυξής της, όσο και για το τεχνικό μέρος που αφορά τη διύλιση του πετρελαίου και τα παράγωγά του. Τα παιδιά είχαν τη μοναδική ευκαιρία να ξεναγηθούν και να έρθουν σε επαφή διά ζώσης με τις εγκαταστάσεις του διυλιστηρίου.
Θεωρούμε ότι τέτοιες ενέργειες συμβάλλουν όχι μόνο στην εμπέδωση και πρακτική εφαρμογή όσων οι μαθητές διδάσκονται θεωρητικά, αλλά κυρίως τους ανοίγονται νέοι ορίζοντες για τις προοπτικές της Ελληνικής βιομηχανίας και κατά συνέπεια της οικονομίας, αλλά και για τα επαγγέλματα που σχετίζονται με το ενλόγω αντικείμενο.