ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΡΚΑ

bulletΣτο πλαίσιο των εγκεκριμένων προγραμμάτων του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού και στη θεματική ενότητα «Πολιτιστικά θέματα», το σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2012-13, προχώρησε στην υλοποίηση δύο προγραμμάτων: 1) «Η πολιτιστική κληρονομιά της Ευρώπης του Μεσοπολέμου μέσα από το έργο του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα» (πατήστε εδώ για να δείτε την Τελική παρουσίαση του προγράμματος σε μορφή PowerPoint) και 2) «Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα: Διαδρομές του ευρωπαϊκού θεατρικού λόγου – Η Θαυμαστή Μπαλωματού».
bulletΌπως προκύπτει η θεματολογία αντλήθηκε από το θεατρικό έργο του μεγάλου Ισπανού καλλιτέχνη-δημιουργού με επεκτάσεις στη ζωή του, στο έργο του, στις επιρροές που ο ίδιος ο Λόρκα δέχθηκε από τον ιδιαίτερο πολιτισμικό χαρακτήρα του ισπανικού νότου και βεβαίως από τα καλλιτεχνικά και πνευματικά ρεύματα της περιόδου του Μεσοπολέμου, καθώς και τις επιδράσεις που το έργο του άσκησε στους Έλληνες ομολόγους του.
bullet

Ανάμεσα στις άλλες δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν για την υλοποίηση των δύο παραπάνω προγραμμάτων πραγματοποίησαν επίσκεψη-ταξίδι στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Ανδαλουσία και στις πόλεις: Γρανάδα, Σεβίλλη, Κόρδοβα, καθώς και στο Τολέδο και στην Μαδρίτη. Οι πόλεις αυτές διαδραμάτισαν κυρίαρχο ρόλο στο δυτικό κόσμο για αιώνες, καθώς αποτέλεσαν κέντρα πολιτικής, οικονομικής ισχύος και κυρίως πνευματικής και καλλιτεχνικής δημιουργίας. Με την περιήγησή τους στα ιστορικά μνημεία, τα αρχιτεκτονήματα, τα μουσεία, τις πινακοθήκες και τα ιστορικά κέντρα αυτών των πόλεων, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία δια ζώσης να έλθουν σε επαφή με την πολιτιστική κληρονομιά της Ευρώπης. Αναγνώρισαν πράγματι, ότι ο ευρωπαϊκός πολιτισμός και ιδιαίτερα ο μεσογειακός νότος αποτελεί μια μίξη ανατολικών (αραβικών και εβραϊκών) και δυτικών στοιχείων. Ιδιαίτερα η Ανδαλουσία, γενέτειρα του Λόρκα, γίνεται ο καμβάς πάνω στον οποίο ο ποιητής υμνεί τα πάθη, τους πόθους, τα όνειρα τους αγώνες, την παράδοση, τη λαϊκότητα και τη φύση της Μεσογείου.

bullet

Επιπρόσθετα, οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τα μουσεία της Μαδρίτης και ιδιαίτερα στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, όπου εκτίθεται το κορυφαίο έργο του μεγάλου δημιουργού Πάμπλο Πικάσο «Γκερνίκα», καθώς και το σπίτι-μουσείο του Λόρκα στην περιοχή της Γρανάδας. Εδώ είδαν από το μοναδικό αρχειακό υλικό, φιλμ μικρής χρονικής διάρκειας, που απεικόνιζε τον ίδιο και τις τεράστιες προσπάθειές του να καθιερώσει το θέατρο στην ενδοχώρα της Ισπανίας, ως γνήσια έκφραση της λαϊκής παράδοσης και προπομπό της νεωτερικότητας.

bullet

Ακόμα μέσω του αρχειακού υλικού της περιοδικής έκθεσης που φιλοξενούσε το μουσείο, είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν την πνευματική δημιουργία και τα καλλιτεχνικά ρεύματα, στα οποία ανήκε τόσο ο ίδιος ο Λόρκα, όσο και οι διανοούμενοι που αποτέλεσαν τον κύκλο των πρωτοποριών την περίοδο του Μεσοπολέμου, σε σχέση βεβαίως με το πολιτικό πλαίσιο της περιόδου, που οδήγησε στην άνοδο του φασισμού στην Ισπανία και στη δολοφονία του ίδιου.

Κορυφαία δραστηριότητα των συμμετεχόντων μαθητών στα δύο πολιτιστικά προγράμματα είναι η παρουσίαση του θεατρικού έργου «Η Θαυμαστή Μπαλωματού» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα.

Η συγκεκριμένη παράσταση δόθηκε στο δημοτικό Θέατρο του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης την Τετάρτη 24 Απριλίου 2013 στις 19:30 και την Παρασκευή 26 Απριλίου 2013 στις 11:00.

Δείτε την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ και το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

VIDEO ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Σχόλια από τον τοπικό τύπο : Αμαρυσία Θέση